rola emocji w odchudzaniu
Psychodietetyka

Dlaczego nie chudnę? Skoro wszystko na ten temat wiem…

Brzmi znajomo? Jeśli po raz kolejny próbujesz walczyć ze zbędnymi kilogramami, temat zapewne Ci znany. Co takiego się dzieje, że pomimo coraz większej wiedzy na temat zdrowego odżywiania się, stale zmagasz się z nadwagą? Jak często zadajesz sobie wciąż to samo pytanie, dlaczego nie chudnę? Przecież wszystko na ten temat już wiem…

Niestety, czasem sama wiedza nie wystarczy. Odchudzanie to nie tylko trzymanie się jadłospisu i aktywność sportowa, to przede wszystkim stan naszej sprawności emocjonalnej.

Czym jest świadomość swoich emocji.

Sparaliżował Cię kiedyś egzamin, pomimo dużej wiedzy? A może rozpłakałaś się kiedyś, choć nic takiego się nie stało? Czy zdarzyło Ci się podjąć jakąś decyzję choć nie była w Twoim stylu?

Myślę, że większość z nas może swobodnie odpowiedzieć twierdząco na któreś z tych pytań. Odpowiada za to nasza inteligencja emocjonalna, a konkretnie znajomość własnych emocji. Można to też określić mianem świadomości własnych uczuć. Oznacza to, że potrafimy tu i teraz “stanąć obok siebie” i na chłodno stwierdzić, że to co czuję to jest np. złość. Samoświadomość swoich emocji jest kluczem do samopoznania, dzięki któremu potrafimy właściwie pokierować swoim zachowaniem. Ale właściwie, czyli jak?

Przeanalizujmy przykład właściwego pokierowania swoim zachowaniem i takiego niewłaściwego. Wyobraź sobie, że nie otrzymałaś premii, która była Ci obiecana. Wracając z pracy, robisz zakupy w osiedlowym sklepie. Kupujesz sobie nagrodę pocieszenia w formie wina, tabliczki czekolady albo paczki krakersów. Wiesz doskonale, że nie powinnaś tego pić, czy jeść, ale kumulacja negatywnych emocji jest silniejsza więc się temu poddajesz. Czy to jest właściwe zachowanie, na którym możesz polegać w chwili, kiedy odczuwasz negatywne emocje? Z pewnością nie.

A teraz ponownie wyobraź sobie, że nie otrzymałaś premii, choć była Ci obiecana. Wracasz z pracy, robisz zakupy i już wyciągasz rękę po słodkiego batonika, ale na chwilę “stajesz obok siebie” i w myślach analizujesz, co czujesz. Na chłodno stwierdzasz, że to co właśnie w tym momencie czujesz, to złość, frustracja, zawiedzenie. Analiza własnych uczuć umożliwia Ci wybór jak się w danym momencie zachowasz. Możesz też zadać sobie pytanie czy ten słodki batonik sprawi, że te emocje minął? To sprawia, że cofasz rękę i nie kupujesz złudnej nagrody pocieszenia. Czy to jest właściwe zachowanie, na którym możesz polegać, kiedy odczuwasz negatywne emocje? Mam nadzieję, że teraz widzisz różnicę.

Czy wiesz, jakie emocje odczuwasz?

W ciągu życia odczuwamy miliony emocji, które wprawiają nas w stany euforii, poruszenia, wzburzenia, czy też namiętności. Jednak zdarza się, ze nie potrafimy precyzyjnie określić tego, co czujemy. Tylko poprawne i precyzyjne określenie własnych uczuć ułatwi Ci drogę do ich poznania a tym samym do właściwego kierowania swoim zachowaniem.

rola emocji w odchudzaniu

rola emocji w odchudzaniu

rola emocji w odchudzaniu

Sztuka panowania nad emocjami

Nie ma gotowej rady, idealnego ćwiczenia albo niezwodnej techniki, która pozwoli Ci opanować emocje w każdej sytuacji i o każdej porze. I to jest z pozoru dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu jesteśmy ludźmi a nie robotami. Wylanie z siebie rozczarowania, urazy, gniewu czy frustracji oczyszcza nasz umysł i stan ducha. Negatywne emocje można rozładować aktywnością fizyczną i choć jest to klasyk, uważam, że jest to najskuteczniejsza forma. Już kilkuminutowe skakanie na trampolinie rozładuje Twój gniew i odpręży ciało. Ogólnodostępne rozrywki takie jak kino, telewizja, książki, czasopisma czy słuchanie muzyki, również pomagają w rozładowaniu napięcia. Warto pamiętać, że zajadanie się przynosi krótkotrwałą “ulgę”, po której negatywne emocje wracają z dodatkową porcją porażki i wstydu.

Choć każdy z nas potrzebuje innej metody, na początek proponuję spróbować od prostego ćwiczenia – sygnalizacja świetlna.

ćwiczenie na samoświadomość

Poznaj siebie.

Dlaczego tak ważne jest, aby poznać samego siebie? Odpowiedzi oczywiście udzieliłam wcześniej w tekście, ale aby zasiać w Tobie ziarno pozytywnej myśli przytoczę starą japońską przypowieść.

„Pewnego razu, wielki, nie grzeszący inteligencją samuraj, przyszedł do niewielkiego, lecz słynącego z mądrości mnicha.

– Mnichu – poprosił – naucz mnie, czym jest piekło i raj! Mnich uniósł oczy, by spojrzeć na potężnego wojownika i odparł pogardliwie: Mam nauczyć cię, czym są piekło i raj? Nie mógłbym cię niczego nauczyć. Jesteś brudny i cuchniesz, a twoja brzytwa już dawno zardzewiała. Stanowisz hańbę, policzek dla kasty samurajów. Zejdź mi z oczu, nie znoszę cię!

Samuraja ogarnęła wściekłość. Zaczął trząść się ze złości, twarz mu poczerwieniała, nie mógł wykrztusić ani słowa. Wyciągnął miecz i uniósł go do góry, chcąc zabić mnicha.

– To jest piekło – szepnął mnich.

Samuraj był zgnębiony. Ileż współczucia i oddania było w tym człowieku, który ofiarował własne życie, by nauczyć go czym jest piekło. Powoli opuścił miecz. Poczuł wdzięczność i wielki spokój.

– A to jest raj – wyszeptał mnich.”

Autor nieznany.

Życzę Ci, aby Twoja samoświadomość zawsze była Twoim rajem! Poznaj moje pozostałe artykuły z dziedziny psychodietetyki:

Bibliografia:
  • Daniel Goleman, Inteligencja emocjonalna. Poznań 2005, wyd. Media Rodzina.
  • Karolina Gruszecka, Psychologia jedzenia – kiedy konsumpcja nie jest posowodowana poczuciem głodu. Kompendium psychodietetyka w pigułce. Materiały dla dietetyków, Food Forum.
  • Przypowieść o samuraju, źródło: https://coaching4smart.wordpress.com/2015/02/13/pieklo-i-raj/
  • Źródło zdjęć: pixaby.com.
0 0 głosy
Article Rating
Subskrypcja
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chciałabym wiedzieć co na ten temat myślisz, fajnie jeśli zostawisz komentarzx
()
x