strączki
Dietoterapia,  Przepisy

Jak gotować strączki, aby uniknąć przykrych dolegliwości?

Po co gotować, skoro można kupić konserwowe, prawda? Jednak nie do końca się z tym zgadzam, ponieważ warzywa konserwowe mają dużą ilość soli. Poza tym do produkcji puszek używa się związku organicznego, który stanowi zagrożenie dla zdrowia, czyli bisfenolu A. Błędnie uważamy, że gotowanie warzyw strączkowych jest czasochłonne i nużące. Niestety większość i tak robi to źle, po czym dochodzą problemy z trawieniem takie jak wzdęcia, gazy i ból brzucha. Jak zatem gotować strączki, aby uniknąć przykrych dolegliwości?

Bisfenol A w kilku słowach.

Jak wspomniałam już na wstępie, bisfenol A znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle. Przede wszystkim używany jest do produkcji opakowań na żywność, głównie w butelkach i opakowaniach plastikowych. W puszkach konserwowych jest on używany do lakierowania ich wewnętrznej strony.

Niestety badania wykazały, że bisfenol A posiada zdolność migracji do żywności. Zależy to od wielu czynników takich jak długość kontaktu z żywnością, temperatura przechowywania jak również podgrzewania. Niestety już jego niewielka ilość w organizmie powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej a także układu odpornościowego. Stałe przyjmowanie zwiększa ryzyko wady wzroku, zmian skórnych a także niektórych nowotworów.

Wpływ bisfenolu A na płodność, ciążę i płód.

Bisfenol A zalicza się do ksenoestrogenów, który powoduje zaburzenia w układzie hormonalnym, przede wszystkim zaburza wydzielanie niektórych hormonów. Jego zbyt duża ilość w organizmie zwiększa ryzyko policystycznych jajników, nowotworów macicy i jajników, trudności z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem. Szkodliwość bisfenolu A dotyka także mężczyzn, ponieważ obniża jakość spermy i ruchliwość plemników. Sprawdź jakie produkty spożywcze warto spożywać, aby poprawić płodność u mężczyzny. Ogromnym zagrożeniem jest również zwiększone ryzyko raka prostaty.
Bisfenol A jest również zagrożeniem dla płodu, którego układ immunologiczny nie jest w stanie bronić się przed patogenami. Z pożywienia matki poprzez łożysko dochodzi do migracji związku, powodując realne zagrożenie dla życia dziecka.
bisfenol a występowanie
Źródła BPA

Wracając do strączków – jak je prawidłowo gotować.

Etap pierwszy – namaczanie. Jest to etap niezbędny, którego absolutnie nie należy pomijać. Złotą zasadą namaczania jest liczba 12, czyli ilość godzin moczenia w wodzie danych warzyw. Namaczania wymagają takie warzywa strączkowe jak: każdy rodzaj fasoli (biała, czerwona, adzuki, mung itp), ciecierzyca oraz soja. Namaczania nie wymagają groch, bób oraz każdy rodzaj soczewicy. Wodę po namaczaniu należy wylać, a warzywa opłukać.

jak gotować strączki?

Etap drugi – gotowanie. Po namaczaniu przychodzi czas na gotowanie, wiadomo. Ale czy wiesz, że przez pierwsze 10 minut po zagotowaniu należy strączki gotować na bardzo dużym ogniu i to bez przykrywki? Zasada ta dotyczy tych warzyw, które trzeba namaczać. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze utleniają się związki odpowiedzialne za niestrawności. Utleniają się wraz z parą wodną, dlatego ważne jest aby nie gotować ich pod przykrywką.

Etap trzeci – soda oczyszczona. Sodę oczyszczoną można dodać już na etapie pierwszym, czyli podczas moczenia. Po wymianie wody, czyli do gotowania strączków, trzeba będzie pamiętać, aby dodać ją ponownie. Ja dodaję już do gotowania. Proporcja jest banalna do zapamiętania, na 1 litr wody należy dodać 5 gramów sody oczyszczonej. Dodatek sody oczyszczonej do gotowania redukuje oligosacharydy (związki wzdymające) aż o 70%.

Strączki można zamrażać, warto zatem ugotować ich trochę więcej. W lodówce mogą leżakować do 5 – 6 dni. I najważniejsze choć czas namaczania jest długi pamiętaj, że nie musisz stać i się temu przyglądać. Wystarczy strączki zalać wodą na noc a następnego dnia ugotować.

Gotowanie strączków jak widzisz jest proste, prawda? 🙂

Bibliografia:
www.foodandmood.pl
5 2 głosy
Article Rating
Subskrypcja
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chciałabym wiedzieć co na ten temat myślisz, fajnie jeśli zostawisz komentarzx
()
x