Dietoterapia,  Witaminy i minerały

Witamina D część II

W pierwszej części artykułu przedstawiłam Wam informacje jaką rolę odgrywa witamina D w wielu chorobach i jaka jest profilaktyka niedoboru tego składnika. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał to serdecznie zapraszam, wystarczy kliknąć TUTAJ. W drugiej części skupię się na roli dermatologicznej witaminy D oraz powiązaniu z osteoporozą, znajdziecie także kilka propozycji leków oraz suplementów dostępnych na rynku.

Zastosowanie witaminy D w dermatologii.

W latach 80-tych ubiegłego wieku przypadkowo odkryto pewną zależność pomiędzy witaminą D a łuszczycą. W wyniku osteoporozy starczej, pacjent codziennie przyjmował witaminę D, w wyniku czego zaobserwowano ustępowanie zmian łuszczycowych. Dzięki temu odkryciu w leczeniu łuszczycy plackowatej stosuje się miejscowo na skórę pochodne witaminy D: takalcytol i kalcypotriol. Są to analogi, które wpływają również pozytywnie w lecznictwie takich chorób jak łojotokowe zapalenie skóry, dermatozę krostkową, czy świerzbiączki. Suplementacja witaminy D niezbędna jest także w przebiegu leczenia pęcherzycy zwykłej, zapalenia skórno – mięsniowego, czy tocznia rumieniowatego. W leczeniu wyżej wymienionych chorób stosuje się glikokortykosteroidy, które zaburzają gospodarkę wapniowo – fosforanową i prowadzą do osteoporozy.

Regulacja gospodarki wapniowo – fosforanowej.

Najbardziej poznany dotychczas jest udział witaminy D w regulacji gospodarki wapniowo – fosforanowej. Jest to szczególnie ważne ze względu na prawidłową pracę układu nerwowego oraz zapewnienie odpowiedniej gęstości mineralnej kości. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia oraz utrzymania prawidłowej mineralizacji kości. W przypadku osteoporozy dochodzi do złamań kości nawet po niewielkim urazie.

Czy wiesz, że?

Aż o 35% wzrasta ryzyko zgonu w przypadku złamania szyjki kości udowej u osób w podeszłym wieku.

Profilaktykę osteoporozy należy rozpocząć jak najwcześniej. W tym celu należy spożywać produkty bogate w wapń oraz suplementować witaminę D w dawce 800 j.m. na dobę. O źródłach wapnia w diecie oraz jego zapotrzebowaniu pisałam TUTAJ.

Przyczyny niedoboru witaminy D.

Z wielu powodów dochodzi do niedoboru witaminy D, jednak wciąż nie przywiązujemy do tego tak dużej uwagi. Podajemy witaminę D naszym dzieciom, by prawidłowo się rozwijały ale nie dbamy o samych siebie.

Przyczyny niedoboru witaminy D:

  • stosowanie kremów z wysokim filtrem UVB,
  • procesy starzenia się, po 70 roku życia synteza skórna witaminy D spada aż o 70%,
  • położenie geograficzne Polski, gdzie od października do marca jest niewystarczająca ilość promieni słonecznych,
  • upośledzone wchłanianie w jelicie cienkim spowodowane przez choroby takie jak mukowiscydoza, czy Leśniowskiego – Crohna,
  • otyłość, tkanka tłuszczowa wychwytuje witaminę D,
  • krzywica typu I powoduje upośledzenie syntezę witaminy D.

Warto wiedzieć.

U osób z prawidłowym stężeniem witaminy D regularne ćwiczenia fizyczne są bardziej skuteczne, a siła mięśni szkieletowych znacznie wyższa.
Czym suplementować witaminę D?

Ja od wielu lat przyjmuję lek Vigantoletten 1000, gdzie 1 tabletka dostarcza mi 1000 j.m. Wcześniej ten lek dostępny był tylko na receptę, jednak dziś można go bez problemu nabyć w każdej aptece. Znanym suplementem diety o równie wysokiej dawce jest D3 Witamina w kapsułkach (Puritan’s Pride), gdzie jedna tabletka także dostarcza 1000 j.m. Polecane są także krople z witaminą D, szczególnie dla niemowląt i dzieci, takie jak Bobik D, D-vitum, czy Juvit Baby D3, gdziedawka w jednej kropli wynosi we wszystkich 400 j.m. Witamina D znajduje się również w suplementach diety, które są preparatami złożonymi, jak np. Vitrum Osteo, gdzie w jednej tabletce znajduje się 800 j.m. witaminy D a także wapń i magnez.

Oczywiście leków i suplementów jest znacznie więcej, warto jednak najpierw skontrolować poziom witaminy D, by nie doprowadzić do hiperwitaminozy. Dochodzi wówczas do zwapnienia tkanek miękkich, utraty łaknienia, zaburzeniem rytmu serca i zaburzenia gospodarki wapniowo – fosforanowej.

Bibliografia znajduje się na końcu artykułu w części I.

0 0 głosy
Article Rating
Subskrypcja
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
trackback

[…] na prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie organizmu, artykuł został podzielony na dwie części. KLIKNIJ TUTAJ aby przejść do II części […]

trackback

[…] O witaminie D również już pisałam, artykuł został podzielony na dwie części. W pierwszej części znajdziesz informacje o dawkowaniu oraz jego roli w organizmie, LINK TUTAJ. Z drugiej zaś części artykułu dowiesz się o zasadach suplementacji witaminy D, LINK TUTAJ. […]

trackback

[…] korzyściach przyjmowania witaminy D przeczytasz w moich postach, zapraszam do części I i części II. Niestety nasza dieta ani położenie geograficzne (brak słońca przez okres jesienno – […]

trackback

[…] *Niestety wraz z pożywieniem, nawet bardzo różnorodnym, nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania na witaminę D. Witamina D ogrywa znaczącą rolę w budowaniu odporności organizmu a także reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową. Sprawdź w jaki sposób jeszcze wpływa witamina D, oraz poznaj swoje zapotrzebowanie na nią. […]

4
0
Chciałabym wiedzieć co na ten temat myślisz, fajnie jeśli zostawisz komentarzx
()
x